1
/
of
2
Sundance Spas
Sundance® Aspen® Hot Tub
Sundance® Aspen® Hot Tub
SKU:SUNDANCE-ASPEN
Regular price
$33,099.00 CAD
Regular price
$36,409.00 CAD
Sale price
$33,099.00 CAD
Shipping calculated at checkout.
Quantity
The Sundance® Aspen® is the flagship 880™ Series model, seating seven adults with 66 Fluidix® jets including a unique bench seat for two. Features Accu-Ssage™ Therapy Seat, Intelli-Jet™ Seat, SunScents™ Aromatherapy, illuminated grab bars, wireless charger, wide-sheet waterfall, MicroClean® Ultra filtration, ClearRay Active Oxygen® System, SmartTub® System, and a SunStrong® Cover.
| Seats | 7 Adults |
|---|---|
| Seating Type | Open |
| Jets | 66 |
| Dimensions | 89" x 110" x 40" |
| Spa Volume | 650 gal |
| Filled Weight | 5452 lbs |
| Dry Weight | 850 lbs |
| Electrical | 240 VAC 60 Hz @ 50A or 60A |
| Filtration | MicroClean® Ultra |
| Water Care | ClearRay Active Oxygen® System |
| Collection | 880™ Series |
Once your order is placed, one of our team members will contact you to help you choose your hot tub colours.
Share
