1
/
of
2
Sundance Spas
Sundance® Optima® Hot Tub
Sundance® Optima® Hot Tub
SKU:SUNDANCE-OPTIMA
Regular price
$27,399.00 CAD
Regular price
$30,139.00 CAD
Sale price
$27,399.00 CAD
Shipping calculated at checkout.
Quantity
The Sundance® Optima® is the most popular non-lounge model in the 880™ Series, seating seven adults with 49 Fluidix® jets including the most neck/shoulder jets of any model. Features Accu-Ssage™ Therapy Seat, SunScents™ Aromatherapy, wide-sheet waterfall, illuminated grab bars, Touch Control, MicroClean® Ultra II filtration, ClearRay Active Oxygen® System, SmartTub® System, and a SunStrong® Cover.
| Seats | 7 Adults |
|---|---|
| Seating Type | Open |
| Jets | 49 |
| Dimensions | 89" x 89" x 37" |
| Spa Volume | 355 gal |
| Filled Weight | 3905 lbs |
| Dry Weight | 944 lbs |
| Electrical | 240 VAC 60 Hz @ 40A, 50A or 60A |
| Filtration | MicroClean® Ultra II |
| Water Care | ClearRay Active Oxygen® System |
| Collection | 880™ Series |
Once your order is placed, one of our team members will contact you to help you choose your hot tub colours.
Share
